Аномальна спека: ТОП-10 порад, як рятувати себе від спеки

Аномальна спека: ТОП-10 порад, як рятувати себе від спеки

Вченими доведено, що висока температура повітря, відсутність вентиляції та довге перебування на сонці може призводити до порушень метаболізму, зневодненню, порушень артеріального тиску та легкої гіпоксії. Ми поспілкувались із лікарями медичного асистансу Альфа Страхування та виявили, як впливає високий показник стовпчика термометра на наш організм та як вберегтись від спеки.

Як впливає спека на організм

Під час високих температур наш організм вступає в захисну реакцію, виділяючи велику кількість поту, бо таким чином організм охолоджується. При втраті рідини у вигляді поту відбувається зневоднення організму. Зневоднення – це певний фізичний стрес для нашого організму, бо при втраті 2% рідини, людині стає важче виконувати мозкову активність, відбувається порушення метаболізму. Саме тому під час того, коли повертаєшся із вулиці, де стовпчик термометра піднімається вище 30 градусів за Цельсієм, працювати та навчатись стає складніше, а мозок погано сприймає нову інформацію. Окрім цього, наші нирки, щоб зберегти вологу, вмикають «водозберігаючий режим», що призводить до набряків.

Найбільш вразливі до спеки:

  • Вагітні жінки
  • Люди із серцево-судинними хворобами
  • Новонароджені малюки
  • Люди з діабетом
  • Ті, хто працюють на вулиці

ТОП-10 порад, як рятувати себе від спеки

  1. Режим дня. Бажано включити у свій розпорядок дня ранні підйомі. Оскільки лікарі рекомендують відмовитись від вживання їжі у спекотну пору доби, тож сніданок, обід та вечерю варто спланувати саме за принципом – не їсти, коли стовпчик термометра показує найвищі показники.
  2. Їжа. Із твого раціону варто виключити жирну, важку та гостру їжу. Окрім цього, варто перестати вживати велику кількість солі. Зараз це корисно не тільки для здоров’я, але і для твого гаманця. Як ми і писали вище, твій розпорядок вживання їжі краще перенести на час, коли сонце не дуже активне, наприклад: сніданок – 6-7 годин ранку, обід – 11 годин, вечеря 6-7 година вечора. Додай до свого раціону більше фруктів, овочів, салати, гречку, пісні крупи. М’ясні та рибні страви краще споживати на вечерю, чи сніданок. Їж маленькими порціями, щоб не відчувати важкість у шлунку. Коли наш шлунок дуже заповнений, він починає давити на діафрагму, яка в свою чергу тисне на грудну клітку. Це може стати причиною навантаження на серцево-судинну систему. При цьому, не рекомендуємо виходити на вулицю із почуттям голоду, особливо людям із захворюваннями цукрового діабету чи хронічних хворобах.
  3. Вода. Оскільки висока температура сприяє зневодненню, баланс води в організмі потрібно поновлювати протягом усього дня. У спеку варто пити 2,3-3 літри води, залежно від твоєї ваги. Ні в якому разі не вживай льодяну воду. Краще пити воду температурою 18-20 градусів.  Пий по 100-200 мл кожні 50 хвилин. Виключи із свого раціону шкідливі газовані напої, замінивши їх на чисту воду, соки та ягідні компоти.
  4. Шкідливі звички. Як і в будь-яку іншу пору року вживання алкоголю та тютюну в спеку дуже негативно впливає на наш організм. Тож постарайся зменшити їх вживання до мінімуму, або до нуля. Міцний алкоголь зась, його краще замінити білим сухим вином до 150 мл на добу, краще ввечері, після 6-ої години. Смоли, що містяться у тютюні ушкоджують стінку судин, що може призводити до виникнення тромбів. Якщо алкоголь ще можна замінити, то тютюн ліпше знизити до мінімуму, але краще зовсім виключити зі свого дня, як би це не було тяжко.
  5. Що варто мати при собі у спеку. Навіть якщо почуваєш себе здоровою людиною, краще у свою сумку прихопити маленьку аптечку з корвалолом, валідолом та нашатирним спиртом. Окрім цього, не забудь про пляшку води та вологі серветки.
  6. Одяг. Щоб тіло дихало, надай перевагу легким, тонким та натуральним тканинам. Краще всього підійде льон та бавовна, бо саме ці тканини не обмежують теплообмін шкіри. Не забувай вдягати головний убір.
  7. Сонцезахист. За 20 хвилин до виходу на вулицю, нанеси на своє обличчя та тіло сонцезахисний SPF-крем. Обирай сонцезахисний крем із ступенем захисту починаючи від SPF50, бо він вберігає від 98% негативних сонячних променів.
  8. Спека і кондиціонер. Головне правило виставлення температурного режиму кондиціонера, щоб різниця температур на вулиці і в будівлі не перевищувала 10 градусів.
  9. Вітайся безконтактно. Часи розповсюдження коронавірусу не минули, тому краще обрати безконтактний спосіб привітань, особливо влітку, коли віруси та бактерії розмножуються активніше.
  10. Медична допомога. У разі, якщо у тебе з’являються ознаки сонячного удару (почервоніння обличчя, сильний головний біль, нудота, потемніння в очах), негайно звернись за допомогою до кваліфікованого лікаря. Якщо маєш страховий поліс, зателефонуй у страхову компанію, щоб лікар координатор негайно організував виклик швидкої допомоги.

Якщо і досі не маєш полісу медичного страхування, оформи тут