Безпека на дорозі: ДТП автомобіля та електротранспорту

Безпека на дорозі: ДТП автомобіля та електротранспорту

Що робити, коли потрапили в аварію – чим допоможуть КАСКО та ОСЦПВ?

Сучасний світ важко собі уявити без автомобілів, особливо коли мова йде про переповнені  магістралі великих мегаполісів, на яких з’явився новий вид засобу пересування – електротранспорт (маються на увазі електросамокати, електроскутери, електровелосипеди тощо). Учасників дорожнього руху, які користуються електротранспортом, з кожним днем стає все більше, тому питання безпеки водіїв такого транспорту стали ще актуальнішими і як і раніше ніхто не може бути застрахованим від позаштатних ситуацій на дорогах. І хоч застрахувати по КАСКО та ОСЦПВ саме електротранспорт не вийде, проте у випадку ДТП постраждалий власник електросамоката може отримати компенсацію від страхової компанії, якщо авто винуватця ДТП застраховане.

Сьогодні в Україні автовласники можуть захистити себе від зайвих турбот та  занепокоєнь декількома різними способами, в тому числі – за допомогою страхування свого засобу пересування з ОСЦПВ та КАСКО.

Що таке ОСЦПВ?

ОСЦПВ (автоцивілка) – це передбачене законодавством страхування цивільно правової відповідальності власника ТЗ і воно здійснюється в обов’язковому порядку. Наявність у автовласника поліса ОСЦПВ – сучасний must have, і така страховка завжди повинна бути у водія, як права та техпаспорт, оскільки автоцивілка покликана захистити майнові інтереси застрахованої особи у випадку його провини в ДТП та завдання шкоди життю, здоров’ю третім особам. Поліс ОСЦПВ може виявитися діючою  «заспокійливою пігулкою» на той випадок, якщо у вас виникає неприємне зі всіх боків питання – що робити після ДТП, якщо через вашу провину постраждали треті особи?

Як працює ОСЦПВ?

Якщо водіям в ході експлуатації транспортного засобу, який було застраховано по ОСЦПВ, буде нанесена шкода життю, здоров’ю або майну інших автовласників або іншого майна третіх осіб, страхова компанія візьме на себе покриття збитку у випадку наявності провини водія в ДТП.

Автомобіліст-власник полісу ОСЦПВ може стати учасником ДТП з електротранспортом (потужність двигуна до 3 кВт), таким як:

 • електросамокати;
 • електровелосипеди;
 • електроскутери;
 • інший подібний транспорт.

ПДР України були відкориговані з урахуванням нових реалій. Люди, які управляють електротранспортом, повинні обмежуватись спеціальними велосипедними доріжками, а якщо їх немає – їздити по узбіччю дороги. Для забезпечення безпеки на дорозі такі засоби пересування повинні бути обладнані відбивачами світла і звуковими сигналами.

Дії при аварії електротранспорту та автомобіля при наявності поліса «Автоцивілки» будуть однозначні у випадку провини водія автомобіля – страхова компанія виплатить відшкодування постраждалому водієві  електротранспорту. Так, наприклад, якщо водій автомобіля скоїв наїзд на людину, яка рухалась на електротранспорті, то дорожня подія буде трактуватися наступним чином: постраждалою стороною виступає водій електротранспорту, і страхова компанія здійснює майнову виплату (за пошкодження самоката) та шкоду, завдану здоров’ю «електросамокатника» (якщо такі є).

Майже так само буде трактуватись і ситуація, в якій автомобіліст здійснить наїзд на учасника дорожнього руху на електротранспорті, який належить іншій особі. Згідно з ПДР України водій електросамокату буде постраждалою стороною, але страхова виплата буде здійснюватися дещо інакше – за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю виплата призначається постраждалому, а за пошкоджене майно – власнику електротранспорту. Виключенням буде лише умисний наїзд водія електротранспортного засобу на автомобіль.

І це цілком логічно – адже автомобіль, як засіб пересування, являє собою джерело підвищеної небезпеки в плані пошкоджень для малогабаритного транспорту. Власник електротранспорту буде зобов’язаний підтвердити право на свій засіб пересування, пред’явивши платіжний чек.

Що покриває ОСЦПВ?

Даний вид страхування гарантує, що збиток, який було нанесено власнику транспортного засобу іншою особою, буде відшкодовано страховою компанією, яка уклала договір із власником автомобіля, водій якого став винуватцем ДТП в грошовому ліміті, який визначено у полісі страхування.  Таким чином, оформлення полісу ОСЦПВ спрощує вирішення всіх фінансових питань, якщо величина завданого збитку не більше лімітів поліса, який має відношення до покриття збитку при дорожніх аваріях.

У випадку відсутності у власника полісу ОСЦПВ передбачено штраф.  Останнім часом набуває все більшої популярності електронний поліс ОСЦПВ, який юридично нічим не відрізняється від бланкового, але його простіше та зручніше оформлювати.  Вам не потрібно їхати в страхову компанію, поліс можна купити за допомогою телефона, ноутбука, планшета тощо.

Відмінності КАСКО від ОСЦПВ

Слід одразу уточнити те, що між такими типами страхування, як ОСЦПВ та КАСКО існують кардинальні відмінності. І полягають вони не лише в тому, що автоцивілка належить до обов’язкової форми страхування всіх автовласників, тоді як поліс КАСКО купується автовласниками виключно на добровільних засадах.

Якщо важливою відмінністю є те, що у випадку дорожньо-транспортної пригоди, в якій постраждали інші автомобілісти та треті особи, по полісу  ОСЦПВ платить страхова компанія винуватця ДТП за шкоду третім особам. Однак умови страховки КАСКО мають на увазі комплексне рішення від неприємностей, пов’язаних з автомобілем самого автовласника, покриваючи фінансові витрати, які виникли. При цьому КАСКО може запропонувати покриття більшої кількості страхових ризиків, ніж просто  ДТП. Наприклад, КАСКО покриває ризик угону автотранспорту, а також покриття інших ризиків, які можуть спричинити шкоду застрахованому автомобілю. Якщо застраховане по КАСКО авто потрапило в ДТП з електротранспортом – страхова компанія виплатить власнику такого автомобіля збиток. Європротокол у випадку ДТП електротранспорту с транспортним засобом, який застраховано по полісу КАСКО не діє, якщо в іншої сторони також немає поліса ОСЦПВ.

Особливості КАСКО

Пакети страхування КАСКО можуть називатися по-різному і пропонувати різні по своєму змісту страхові покриття. Так чи інакше суть буде полягати у тому, що вам запропонують на вибір один із варіантів:

 • повне страхування (ДТП, угон, пожежа, стихійне лихо, протиправні дії третіх осіб, інші ризики);
 • «обмежене» страхування, наприклад, страхування з покриттям лише наслідків ДТП.

Подібне рішення пропонує по максимуму задовольнити потреби клієнта: кожен автомобіліст –  потенційний клієнт буде мати можливість обрати найоптимальніший для себе по покриттю страхових ризиків і вартості страховий поліс.

Як працює КАСКО при ДТП?

На відміну від полісу  ОСЦПВ, який компенсує замість винуватця  ДТП збиток постраждалим у дорожній події водіям-третім особам, «електросамокатчикам» в т.ч., поліс КАСКО покликаний компенсувати збиток, нанесений внаслідок аварії самому застрахованому автомобілю. Навіть якщо водій авто буде визнаний винуватцем аварії, в якій постраждає водій електротранспорту, кошти на ремонт авто йому компенсує страхова компанія.

Що оплачує КАСКО?

Повне страхування КАСКО може включати в себе увесь спектр можливих ризиків для автомобіля, починаючи з угону, аварії та пошкодження з провини третіх осіб, до збитку, нанесеного внаслідок стихійних лих та пожежі.  Відповідно, поліс КАСКО від ДТП запропонує лише покриття збитку внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Що робити, якщо ви потрапили в аварію?

Вам необхідно терміново здійснити ряд певних дій:

 • викликати всі необхідні в таких випадках служби (поліція, швидка допомога тощо, в залежності від характеру події);
 • залишатися на місці ДТП і не покидати місце ДТП після зупинки автомобіля, не дивлячись на будь-які обставини;
 • з місця ДТП одразу зателефонувати до call-центру своєї страхової компанії, повідомити номер поліса, описати подію яка сталась і  дотримуватись подальших інструкцій страховика якщо такі є;
 • сфотографувати місце ДТП;
 • на вимогу поліції пройти тест на алкогольне сп’яніння;
 • не намагатись самостійно відремонтувати транспортний засіб після того, як Ви покинули місце ДТП без попереднього огляду страховою компанією.

Підсумовуючи сказане, можна сказати, що КАСКО та ОСЦПВ – це два зовсім різних поліси (види страхування). Перший захищає Ваш автомобіль, другий покриває Ваші зобов’язання перед потерпілою стороною. Але потрібно розуміти, що покупка автоцивілки є обов’язковою умовою експлуатації автомобіля і купувати такий поліс доведеться у будь-якому випадку. Але разом з тим, потрібно брати до уваги той факт, що модель страхування ОСЦПВ +КАСКО зможе гарантувати повне або часткове покриття витрат практично в будь-якій ситуації, не залежно від того, хто був винуватцем ДТП.