Два діючих договори ОСЦПВ – чому не варто так робити?

Два діючих договори ОСЦПВ – чому не варто так робити?

На жаль, ситуація, коли на один автомобіль оформлено два договори страхування ОСЦПВ – не рідкість. Як правило, про таку подвійну страховку водій дізнається вже після ДТП в процесі вирішення спору між винуватцем та потерпілим. До чого  призводить подвійність поліса? В більшості випадків – до втрати можливості отримати відшкодування, гарантоване законодавством. Поява 2 полісів ОСЦПВ на одну машину може виникнути по декількох причинах.

2 поліса: хто може бути страхувальником з ОСЦПВ

Чи може оформити ОСЦПВ не власник? Так, така ситуація можлива, і вона стає однією із причин появи подвійного поліса. Страхувальником може стати будь-який водій, якого допущено законним чином до керування транспортним засобом. Зробити це можна навіть без довіреності на оформлення страховки, достатньо мати на руках підтвердження законності дій.

Найбільш розповсюджений варіант появи двох полісів ОСЦПВ – оформлення страховки на різних водіїв після укладання договору купівлі-продажу транспортного засобу. Як показує практика, достатньо часто продавець забуває про те, що на авто вже оформлена страховка і вона все ще діє, залишаючи рішення проблеми з ОСЦПВ новому власнику. Після укладення угоди новий власник відправляється в страхову компанію та укладає договір страхування, не підозрюючи про те, що по відношенню до його машини продовжує діяти попередній поліс, який не було розторгнуто попереднім власником. Інший поширений варіант появи двох полісів автоцивілки одночасно аналогічний, але авто при цьому не продається, а здається в оренду, позичається на час знайомим або виникають схожі ситуації. Тимчасовий власник, згідно вимог Закону, оформлює страховку, забуваючи уточнити у власника, чи має він діючий договір. Причини різні, а результат один – в базі з’являються два діючих поліси.

Чи можна мати два поліси ОСЦПВ

З юридичної точки зору наявність одночасно двох діючих полісів ОСЦПВ призводить до того, що останній укладений договір визнається нікчемним і отримати по ньому виплати неможливо.

Згідно Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» поліс ОСЦПВ продовжує діяти і після переоформлення прав власності на автомобіль (до дня закінчення терміну дії). У випадку відчуження прав на майно всі права та обов’язки страхувальника, передбачені договором, переходять новому власникові авто. У зв’язку з цим, новий власник авто зобов’язаний повідомити страховика про наявність діючих договорів. У випадку, коли новий власник і сам не знає про поліс, зробити це він не має можливості. На жаль, в ситуації поспіху та бажання якомога швидшого вирішення всіх бюрократичних проблем, перевірка договору ОСЦПВ не проводиться. Результат – покупка другої страховки, яка, як висновок, є нікчемною. При потраплянні такого авто в ДТП в отриманні відшкодування у «другій» страховій компанії потерпілому буде відмовлено.

Які наслідки очікують власника авто з двома полісами ОСЦПВ

Наявність двох діючих договорів цивільної відповідальності для винуватця ДТП загрожує зверненням постраждалого до суду для стягнення компенсації. І, скоріш за все, його потреби будуть задоволені, адже отримати фінансові виплати іншим способом буде не можливо. Це один із кардинальних варіантів, але перед тим необхідно для початку звернутися до першої страхової компанії. Якщо так співпало, що на момент події термін дії поліса від першої страхової компанії вже закінчився, то виходить, що відповідальність винуватця не була застрахована і потерпілий звертається до МТСБУ.

Чому потерпілі частіше за все користуються допомогою судових інстанцій? Причин декілька:

  • незнання інших способів отримання відшкодування;
  • ліквідація страхової компанії, якою було укладено перший (діючий) договір страхування.

Подібні позови задовольняються в повному обсязі і винуватець події виплачує власні кошти в якості компенсації постраждалому.

Наслідки подвійного договору ОСЦПВ для потерпілого в ДТП не менш неприємні. Відсутність знань про реального страховика призводить до складної ситуації:

  • постраждалий звертається в заявлену винуватцем страхову компанію, де проводиться оцінка пошкоджень
  • ремонт авто власник починає за власні кошти;
  • в момент, коли стає відомою істина про нікчемності договору, транспортний засіб вже відремонтовано і провести нову оцінку пошкоджень в іншій страховій компанії не представляється можливим.

Єдиний варіант вирішення проблеми – звернення в страхову компанію для отримання оригіналів проведеної оцінки, що не завжди призводить до бажаного результату.

Як уникнути появи 2-х полісів ОСЦПВ

Позбавити себе від можливості оформлення другого поліса автоцивілки допоможе просте правило – після покупки авто обов’язково переконайтесь в тому, що діючого полісу не існує. По-перше, можна задати питання продавцю, по-друге – уточнити дану інформацію по старому номерному знаку. Це можна зробити на сайті Моторного (транспортного) страхового бюро.

Якщо договір існує, його не обов’язково розторгати для оформлення нового. Є декілька шляхів вирішення проблеми – передача оригіналу поліса разом з правами на власність новому власнику, а також – переніс залишку грошових засобів на договорі на автомобіль або виплата залишку при закритті договору. В будь-якому випадку, починати оформлення нового ОСЦПВ слід з вирішення проблем з полісом, який вже є.

Чому важливо переконатися в наявності або відсутності ОСЦПВ? При заміні номерних знаків база МТСБУ не видасть результатів по новим номерам, а старі рідко хто перевіряє до моменту ДТП.

В ситуації, коли в ДТП один із учасників пред’являє договір на авто, яке придбане протягом року на вторинному ринку, слід уточнити, чи мав попередній власник поліс і чи був він розторгнутий або переданий новому власнику разом з авто. Такий підхід дозволить уникнути подальших складнощів.

Де краще застрахувати автомобіль із ОСЦПВ

Чи можна застрахувати машину по ОСЦСПВ у двох страхових компаніях? Таке питання часто виникає у власників авто в ситуаціях, коли є необхідність змінити умови страхування, а відвідати офіс страхової компанії немає можливості. У випадку, якщо при покупці другого полісу клієнт попередив, що є ще один поліс, то два поліси будуть діяти одночасно.

Внесення змін у законодавство та прийняття рішення про можливості оформлення  страховки онлайн виявився сильний вплив на вибір автовласників. Сьогодні набагато простіше купити ОСЦПВ через Інтернет – немає необхідності відвідувати офіс страхової компанії, заповнювати документи, витрачати час. Всі запитання, пов’язані зі страховкою, можна вирішити дистанційно.