Як слід поводитися, опинившись вперше в аеропорту?

Як слід поводитися, опинившись вперше в аеропорту?

Все в житті трапляється вперше, у тому числі й – політ літаком. Як це не парадоксально прозвучить, але головне заздалегідь перед виїздом – переконатися, в якому аеропорту твій рейс, адже їх у великих містах може бути два і більше.

Не маючи досвіду подібних подорожей, можна переплутати пункт відправлення і в результаті даремно витратити час, нерви і гроші. Подібні казуси – не рідкість. Настійно рекомендується перед кожним, особливо першим, вильотом завчасно й уважно перевірити ще раз квитки та переконатися в наявності всіх необхідних документів.

Придбання квитка

Майже будь-яка подорож на довгі відстані починається з придбання проїзного документа на відповідний транспортний засіб, й літак – не виняток. У наш час квиток на літак можна придбати як у самому аеропорту, так і в спеціальних міських касах, але найпростіший спосіб – покупка авіаквитка онлайн.

Плануючи туристичну подорож, можеш не перейматися цим питанням, оскільки туроператор, як правило, бере на себе відповідальність за придбання всіх необхідних проїзних документів.

Документи, які можуть знадобитися в аеропорту

В аеропорту точно знадобиться паспорт та квиток на літак. Звичайно, для подорожей за кордон потрібен закордонний паспорт, а для подорожей всередині країни достатньо внутрішнього.
Якщо йдеться про сімейну подорож з дітьми, знадобиться паспорт дитини та її свідоцтво про народження. У разі, коли з низки причин дитина подорожує без батьків (екскурсія, змагання тощо) супроводжуючим та відповідальним особам необхідно надати право на виїзд, завірене нотаріусом.

Крім цього на контролі можуть запросити зворотній квиток, банківську картку, якою оплачувались авіаквитки, та готівку для оплати візи. Не слід забувати, що залишаючи межі країни, при собі необхідно мати страховку для виїзду за кордон.

Дорога до аеропорту та реєстрація на рейс

Приїхати в аеропорт слід заздалегідь, щоб не запізнитися на реєстрацію, яка зазвичай починається в залежності від напрямку - на міжнародні рейси за 2-3 години до вильоту, на внутрішні - за 1-2 години. Враховуючи, що на твій рейс може виявитися багато пасажирів, а досвіду реєстрації та посадки ти ще не маєш, краще своєчасно уточнити, коли починається реєстрація. При цьому бажано прибути до аеропорту за годину до початку процедури. Це позбавить від зайвого нервування, суєти і поспіху. Усвідомлення того, що часу ще достатньо, є дуже важливим психологічним фактором.

Враховуючи все вищесказане, має сенс заздалегідь подбати і про маршрут до аеропорту. Найпопулярніший і найпоширеніший спосіб – замовити таксі. Тільки пам'ятай, що тут важливо врахувати можливі затори на дорогах, і, відповідно, скоригувати час.

Щоб уникнути всіляких дорожніх та інших проблем, пов'язаних з недостатньою кваліфікацією та досвідом водія, краще скористатися послугами таксомоторного парку, що вже має тверду репутацію. Те, за скільки слід бути в аеропорту, поясни диспетчеру служби. Прибувши до аеропорту на таксі, не забудь про свій багаж.

Прибуття в аеропорт

Знайди свій термінал, а краще одразу приїдь до нього на автомобілі. Після прибуття на місце власникам важких та ємних валіз необхідно звернутися до співробітників аеропорту, щоб отримати вільний візок. Однак якщо багаж невеликий, цей пункт можна пропустити. До речі, збираючи валізу, не забудь скористатися підказкою, що слід взяти із собою у поїздку.

Першими, з ким ти зіткнешся перед входом до аеропорту - це сек'юріті, які проводять контроль безпеки. Не лякайся, процедура не така нова – подібне у спрощеному варіанті відбувається при відвідуванні багатьох молів та серйозних об'єктів. Правоохоронці попросять пройти через сканер, а також дістати з кишень великі металеві предмети та смартфони.

Рекомендується не займатися педантичним пакуванням багажу до огляду, оскільки все те, що вже було дбайливо та акуратно упаковане, можуть попросити розпакувати та показати. В ідеалі непогано мати із собою заздалегідь заготовлені пакети та скотч, за допомогою яких можна після огляду речей упакувати їх у чемодан. Втім, в аеропорту, як правило, працює пакувальний сервіс. Вартість такої послуги – 3-4 долари.

Реєстрація на рейс

Тим, хто вперше в аеропорту, слід пам'ятати, що вся інформація про заплановані рейси надається на спеціальному табло. Можна легко знайти свій рейс і перевірити його статус:

  • реєстрація не розпочалася;
  • реєстрація розпочалася;
  • рейс затримується;
  • рейс скасовується;
  • йде посадка на рейс і т.д.

Переконавшись, що реєстрація на літак почалася, можна пройти цю просту процедуру на стійці або біля спеціального терміналу самостійно. На стійці потрібно пред'явити квиток на літак та паспорт. Також можна скористатись мобільним застосунком тієї авіакомпанії, чиїм рейсом летиш. У такому разі пред'являти квиток немає необхідності, потрібен лише паспорт.

Після реєстрації тобі видадуть посадковий талон. Він послужить перепусткою на борт літака і ти зможеш здати багаж, на який буде прикріплено відповідну бірку.

Потім останній огляд та паспортний контроль, після чого розпочинається посадка на літак. Але, якщо це відбувається вперше, то є сенс запитати у службовців аеропорту, куди спрямувати після реєстрації – на паспортний контроль чи митний огляд.

Паспортний контроль та митний огляд

Паспортний контроль не займе багато часу, чого не скажеш про митний. По суті, це повторення першого огляду, але детальніше. 

Не дивуйся, якщо тебе попросять зняти взуття. Це абсолютно нормально, і така практика вкрай часто здійсеюється під час митного огляду перед посадкою на літак.

Як правило, на останні огляди перед вильотом дві відокремлені черги – для економ та бізнес класів. 

Ознайомся заздалегідь зі списком заборонених для перевезення предметів. Так, наприклад, рідини (шампунь, рідке мило, парфум і т.д.) дозволяється не більше 100 мл в одній ємності, а речі, які можуть здатися небезпечними контролюючим органам, цілком можуть вилучити й не повернути. Більше того, якщо митники запідозрять терористичну загрозу, пасажир може бути знятий з рейсу.

Пройшовши контроль, вирушай у зал очікування, де пропонують випити кави або будь-який інший напій за бажанням. Тут ти також можеш відвідати магазини або просто відпочити на досить комфортних для цього місцях. Але завжди стеж за статусом свого рейсу.

Посадка починається приблизно за півгодини до вильоту на внутрішніх лініях і за хвилин 40 на міжнародних. Потурбуйся заздалегідь про місце, звідки починається посадка. Ця інформація, як правило, прописується в посадковому талоні. Такий запобіжний засіб позбавить можливих нападів паніки: коли люди губляться, куди їм йти, почувши оголошення про початок посадки на борт літака.

Посадка на літак

Остання задача – опинитися всередині літака та знайти своє місце. Зазвичай це відбувається за допомогою телетрапу – зручно та просто.

Опинившись у салоні лайнера, знайди своє посадкове місце. Звернись до бортпровідника, якщо самостійно впоратися не вдається. У цьому немає нічого соромного, тебе проведуть і пояснять на майбутнє, яким чином влаштована нумерація посадкових місць.

Пам'ятай, що ручну поклажу не можна класти під ноги. Її потрібно покласти на спеціальну полицю, розташовану над головою. Перед зльотом буде обов'язковий короткий інструктаж, після чого попросять пристебнути ремені та підготуватися до зльоту.

Після того, як літак злетить та набере необхідну висоту, можна розслабитися і отримати задоволення від свого першого в житті повітряного польоту.

Тебе також можуть зацікавити:

  1. Відпочинок за кордоном: які країни доступні українцям у 2022 році?

  2. Що варто застрахувати, якщо ви подорожуєте Україною?

  3. Аптечка на морі: які медикаменти потрібно взяти із собою у відпустку?