До уваги грибників: як зробити власний похід до лісу максимально безпечним

До уваги грибників: як зробити власний похід до лісу максимально безпечним

Осінній ліс – магічно-привабливе місце, яке чудово підходить для повноцінного відпочинку від гамірного міського життя. Багато хто схильний поєднувати такий відпочинок із так званим «тихим полюванням» – збиранням грибів. Хочу до лісу по гриби! Що може бути краще чудовим осіннім днем? Це особливо актуально зараз, коли через пандемію, керуючись безпекою, слід постаратися обмежити своє перебування у громадських місцях. Прогулянка по лісу, свіже повітря, процес пошуку та збирання грибів – все це принесе користь. А щоб враження від подібної прогулянки залишалися тільки позитивними, слід заздалегідь подумати про деякі речі, які на перший погляд здаються дрібницею.

Поради грибникам: що взяти з собою в похід по гриби

Головний секрет успішного збору грибів полягає в тому, що всі деталі щодо походу по гриби слід починати планувати задовго до самого візиту в ліс. Насамперед слід вибрати найкраще місце для збору грибів. Не завжди варто вибирати для цієї мети найближчу лісисту місцевість, оскільки поблизу міста або навіть приміської дачі, часто бувають техногенні зони, та й подібні ділянки лісу часто бувають занадто забруднені всіляких сміттям. Грибникам на замітку: найкраще вибрати великий ліс, розташований далеко від міста, так, щоб найближча траса від місця збору грибів була на відстані 100 метрів.

Визначившись з ділянкою для збору грибів в ідеалі краще за все знайти її на онлайн карті, і уважно вивчити місцевість – намітити для себе на місцевості зрозумілі орієнтири, запам'ятати розташування найближчих доріг і можливих зупинок транспорту. Онлайн-карти зазвичай оснащені точними лінійками, тому можна скласти для себе детальний і зрозумілий маршрут. Не зайвим буде і роздрукувати карту на аркуші паперу.

Коли вирушати по гриби – кожен вирішує сам, проте прийнято вважати, що найкращий час для цього із кінця серпня до початку листопада, а найбільш сприятливі дні – середа та четвер. Аромат осіннього лісу та тиша – це вже варте того, аби зробити подібну подорож.

Що взяти із собою до лісу по гриби?

Оптимальне екіпірування грибника повинне бути таким:

 • зручний, гострий ніж;
 • кошик для збирання грибів;
 • рюкзак для поклажі;
 • гумові чоботи і дощовик;
 • мобільний телефон та повербанк;
 • компас;
 • засоби від комах;
 • бинт та антисептик;
 • серветки;
 • сірники;
 • запас їжі та пиття.

При цьому потрібно все розрахувати так, щоб те, що ви запланували взяти не було важким, не варто брати із собою зайві продукти та речі. Перед тим, як відправитись в дорогу, неодмінно повідомте родичам або друзям куди ви попрямували.

Як краще збирати гриби?

Краще не йти до лісу самому, адже для міського жителя тут завжди є безліч небезпек. Під час збору не слід віддалятися далеко від стежок і намічених орієнтирів, слід постійно стежити за ландшафтом і чітко визначати час, оскільки вийти з лісу краще до настання темряви. Пошук грибів буде набагато легшим, якщо використовувати довгу палицю, для того, щоб розсовувати нею листя або траву. Таким чином шанси не поранитися і не наштовхнутися випадково на змію значно вищі.

Існує чимало різних видів грибів, і ростуть вони, як правило, в різний час і в різних місцях. Краще заздалегідь визначитися з тим, які саме гриби ви хочете збирати, оскільки деякі з них ростуть краще на висоті, якісь на низовині, хвойні дерева, або, навпаки – листяні. Збираючи гриби, не слід смітити, необхідно взяти з собою пакет для сміття і все непотрібне і зайве скидати тільки туди. Навколишня природа повинна залишитися такою ж, якою була до вашої появи.

Ні в якому разі не слід зривати незнайомі гриби і, тим більше, їх куштувати – за найменших сумнівів, гриб краще викинути. Краще в лісі зайвий раз нічого не ламати і не шуміти без необхідності, не штовхати ті гриби, які вам не сподобалися і не колупати лісову підстилку. Також при «тихому полюванні» варто пам'ятати про те, що всі старі, перезрілі гриби певною мірою завжди трохи отруйні, а надто дрібні залишають шанс зібрати замість їстівного – неїстівний.

Зривати гриб або зрізати – це на ваш розсуд, оскільки хоча й існує думка, що гриби потрібно саме зрізати, щоб не постраждала грибниця, проте біологи стверджують, що вона не постраждає і в тому випадку, якщо наземну частину гриба зірвати. Ідеальним рішенням було б збирати гриби в грибному місці, в районі грибниці, де їх завжди багато, в іншому ж випадку, можна довго і безрезультатно бродити по лісі до вечора.

Перша допомога при укусах тварин

У великому лісі часто водяться не тільки неприємні комахи, такі, як кліщі, але й дикі тварини, наприклад, лось, трапляються і змії. З огляду на те, що сьогодні інформаційні можливості практично безмежні, можна заздалегідь з'ясувати те, які звірі і рептилії водяться в уподобаному вами для збору грибів лісі. В принципі, всі тварини схильні уникати людей і не йти з ними на контакт, і нападають, як правило, тільки в разі сказу. Укуси диких тварин у наших лісах – рідкість, але, однак, вірогідність укусу змії під час збирання грибів є.

З огляду на загрозу укусу змій, необхідно постаратися себе максимально від цього убезпечити – одягати відповідне взуття та одяг, в першу чергу це стосується щільних штанів і гумових чобіт. При зустрічі зі змією краще відразу поставитися до неї як до потенційно-отруйної, і, завмерши на місці, дозволити їй поповзти, не роблячи при цьому різких рухів. Відчувши страх, змія може напасти. Пам'ятайте, що вже виявлена ​​змія небезпечніша ніж та, яка могла залишитись непоміченою, при різких рухах і якщо ви раптом побіжите, можна наступити на іншу змію, і це буде куди небезпечніше.

Одним із найгірших випадків укусів змій в наших широтах може бути укус гадюки, який хоч і рідко призводить до смертельних випадків, проте, може завдати чимало неприємностей. Як правило, симптоми при укусі гадюки будуть такими: крововиливи, набряклість в місці укусу, синюшного відтінку шкіри, слабкість, запаморочення, млявість, іноді нудота і блювота. У подібній ситуації протипоказана паніка, всі дії повинні бути продуманими і чіткими.

Що робити при укусі змії?

Джгут протипоказаний, він лише ускладнить ситуацію.

 1. Необхідно швидко відсмоктати всю отруту, стиснувши зубами тканину, при цьому, відсмоктану з місця укусу рідину вкрай бажано відразу спльовувати. Цей метод ефективний тільки чверть години- півгодини після укусу.
 2. Після того, як вся можлива рідина з місця укусу видалена, потрібно протерти місце укусу антисептиком.
 3. Рекомендується рясне пиття.
 4. Вкрай необхідно постаратися якомога швидше надати потерпілому повноцінну медичну допомогу.

Страхування від нещасних випадків з покриттям укусів змій

Крім укусу змії відвідування лісу непідготовленою людиною може загрожувати вивихами, забоями і навіть переломами. Це тільки здається, що отримати серйозну травму у лісі складно, на ділі ж це простіше простого. Тому, страхування від нещасного випадку для любителів прогулянок по осінньому листі і збору грибів буде відмінним рішенням, оскільки дозволяє відчувати себе фінансово захищеним при таких непередбачених обставинах, як:

 • різні травми і переломи;
 • розриви сухожилків і зв'язок, органів;
 • укуси отруйних комах;
 • укуси тварин, в тому числі змій;
 • травма внаслідок нещасного випадку;
 • кліщовий або після прищеплювальний енцефаліт (енцефаломієліт), правець, ботулізм;
 • тимчасова втрата працездатності в результаті нещасного випадку;
 • інвалідність у разі нещасного випадку.

Природне бажання піти в ліс по гриби зовсім не обов'язково має обернутися такими катастрофічними наслідками, але все ж, краще мати при непередбачуваній події можливість отримати фінансову підтримку, ніж такої можливості не мати. Страхування здоров'я від нещасного випадку – це рішення на перспективу, з урахуванням можливих життєвих колізій.  

До того ж, поліс страхування від нещасних випадків має вкрай вигідні переваги – проста процедура оформлення, при якій не потрібна заява клієнта, низькі тарифи, а сама сума визначається безпосередньо клієнтом виходячи з його особистих потреб з урахуванням ситуації. Крім цього, для отримання виплати потрібен мінімальний перелік документів, на термін від одного дня до одного року.

Для того, щоб уберегти себе від неприємних несподіванок і повною мірою насолодитися чудовою прогулянкою по осінньому лісу, слід дотримуватися елементарних правил безпеки і заздалегідь подбати про всі дрібниці.

Вдалого тихого полювання!