Відпочинок за кордоном: які країни доступні українцям у 2022 році?

Відпочинок за кордоном: які країни доступні українцям у 2022 році?

Незважаючи на те, що епідемія COVID-19 ще не закінчилася, більш того, з'явилися нові небезпечні штами коронавірусної інфекції, карантинні заходи зараз для відпочиваючих зберігаються високими. Багато туристичних напрямків для громадян України, як і раніше, закриті, але водночас завдяки вакцинації можна поїхати за кордон і відвідати чимало привабливих місць під час подорожей.

Так, наприклад, деякі країни-учасниці ЄС вже відкривають кордони для туристів, але їхні в'їзні вимоги можуть різнитися. Сьогодні кожна держава на власний розсуд приймає рішення. Тут єдиних правил ЄС не дотримується. Перевіряти актуальні вимоги кожної країни можна на сайті інтерактивної мапи Міністерства закордонних справ України.

Як організувати свій відпочинок у Європі?

Любителі мандрувати давно бачать у мріях свої селфі на тлі захоплюючих архітектурних споруд, як вони відвідують таємничі парки та історичні місця, дегустують національну кухню. Але сувора реальність є такою, що поїздка у всі ці казкові напрями супроводжується безліччю труднощів, головна з яких пов'язана з наданням переконливих доказів на кордоні, а саме - сертифікатів.

З початку липня 2021 року в країнах Шенгенської зони та Євросоюзу запровадили паспорти вакцинації (зелені паспорти) – цифрові COVID-сертифікати, які мають забезпечити комфортні умови у сезон відпусток для подорожей та туризму в умовах пандемії. COVID-сертифікати можуть бути трьох видів:

 1. Підтверджують вакцинацію.
 2. Підтверджують негативний тест.
 3. Підтверджують одужання.

Паспорти вакцинації надають всю необхідну інформацію про Covid-19, мінімізуючи ризик зараження за кордоном. 

COVID-сертифікат доступний не тільки в паперовому, а й у електронному форматі, оскільки містить цифровий підпис та QR-код. Для отримання сертифіката в електронному вигляді необхідно встановити спеціальну програму, при цьому у кожної країни вона – своя. Українці можуть завантажувати свої сертифікати у застосунку “Дія”.

Що потрібно українцям для відпочинку у Європі?

Станом на листопад 2021 року деякі європейські країни вже дозволили українцям перетинати свої кордони без будь-якої реєстрації та навіть без карантинних заходів, але за наявності доказу про повну вакцинацію (внутрішню довідку про вакцинацію) від COVID-19 однією з схвалених ЄС вакцин. Тут важливо розуміти, що остання вакцинація має бути зроблена більш ніж за два тижні до в'їзду, і при цьому не більше ніж 9 місяців тому.

З іншого боку, ЄС щоденно оновлює список країн, мешканці яких можуть відвідувати країни Європи з метою туризму. Плануючи подорож, не забувай моніторити офіційну держсторінку, де чітко окреслено умови для в'їзду до різних країн світу громадянам України.

Пам'ятай, що не всі вакцини схвалює Євросоюз. Існує офіційний список назв, відштовхуйся від нього, щоб у майбутньому не потрапити у халепу. Перед тим, як вирішувати, куди можна злітати за кордон, з’ясуй, чи підходить для конкретної країни наявна в тебе вакцина.

Незважаючи на те, що кожна європейська держава має право самостійно вирішувати, на яких умовах дозволено в'їзд, є офіційний список найменувань вакцин, які затверджені Європейським агентством лікарських засобів (ЕМА), а саме: Pfizer, Johnson and Johnson, Moderna, AstraZeneca.

Наприклад, у листопаді 2021 року Італія приймала гостей, щеплених виключно тими вакцинами, що входять до списку ЕМА, а в Нідерланди можуть вирушити щеплені вакцинами, схваленими як ЕМА, так і ВООЗ (Moderna, Pfizer/BioNTech, Johnson&Johnson, Astra Sinopharm, Covishield, Sinovac, Covaxin).

Є ще один цікавий нюанс – можливий в'їзд до деяких європейських держав з негативним ПЛР-тестом, але в цьому випадку доведеться пройти 10-денний карантин у країні, а отже відпочити та насолодитися прогулянками містом буде складно. Втім, час карантину можна й скоротити, якщо знову зробити ПЛР-тест і отримати негативний результат. Наприклад, у Польщі тест може бути зроблений не раніше ніж на сьомий день після в'їзду до країни. Тож просидіти без діла якийсь час все одно в цьому випадку доведеться.

Все б нічого, та не маючи сертифікату про вакцинацію, тільки втратиш дорогоцінний час на карантині, замість того, щоб вирушити на відпочинок до обраних для подорожей країн. Цілком можливо, що з часом існуючі правила будуть змінені або з'являться додаткові варіанти. Інформація може змінюватися щодня, тому будь уважним і старанно перевіряй правила та умови в'їзду за кордон ще до того, як витрачати гроші на квитки.

На даний момент цифрові COVID-сертифікати ЄС діють на території 31 країни – 27 з них входять до Європейського союзу, 4 – до Шенгенської зони.

Де відпочити за кордоном, вирішувати тобі. Головне зараз – наявність сертифікату. У ті періоди, коли Україна перебуває у “червоному” списку, багато країн ЄС та Шенгену залишаються закритими з усіма своїми мальовничими руїнами, музеями, монастирями та вежами.

Які є варіанти виїзду на відпочинок за кордон?

Мати європейський COVID-сертифікат можуть і не тільки громадяни однієї з країн ЄС. У українців також є така чудова нагода. Щоправда, для цього потрібно легально потрапити в одну з країн Євросоюзу, підтвердивши на кордоні наявність вакцинації або негативний ПЛР-тест. Перебуваючи вже на території країни ЄС, можна зробити вакцину та запросити європейський сертифікат. Які при цьому підтвердження вакцинації будуть визнані, а які — ні, і чи буде ухвалено рішення про видачу зеленого паспорта – вирішується в кожній країні ЄС на власний розсуд з урахуванням місцевих реалій та нюансів.

Є й хороші новини – поїхати відпочивати за кордон можна і не маючи сертифікат ЄС. До Угорщини та Молдови можливо потрапити прямо зараз, пред'явивши або негативний ПЛР-тест, або міжнародний сертифікат про вакцинацію, що був отриманий на території України.

Водночас деякі європейські держави, визнані чи не найкращими країнами для подорожей, поступово позбавляються суворих карантинних заходів.

Так, наприклад, прилетівши до Німеччини вже немає потреби проходити карантин – достатньо лише пред'явити доказ про вакцинацію та наявність негативного результату тесту на COVID-19. Проте докладніші умови прописані на офіційному сайті Міністерства закордонних справ. Вони постійно оновлюються, тому слідкувати мандрівникам за ними необхідно регулярно.

Французи, до речі, незважаючи на те, що Україна періодично потрапляє до “червоного” списку, все одно раді бачити наших туристів. Все, що потрібно – повна імунізація, підтверджена сертифікатом (вакциною зі списку ЄС) та відсутність симптомів коронавірусу. До речі, навіть не вакцинований українець може потрапити до Франції. Щоправда, вже не з туристичною метою, а з тою, що доводить важливість візиту: чому вкрай необхідно потрапити до країни.

Найкращі країни для подорожей за нинішніх умов, мабуть, ті, де достатньо пред'явити негативний ПЛР-тест. У нинішніх реаліях туди найпростіше потрапити. Список країн з такими невибагливими вимогами:

 • Туреччина;
 • Греція;
 • Єгипет;
 • Мальдіви;
 • ОАЕ;
 • Кіпр;
 • Болгарія;
 • Хорватія;
 • Сербія;
 • Грузія.

Щоправда, у деяких випадках потрібна ще й тимчасова ізоляція, страховка від Covid-19 або повторний ПЛР-тест, а також вакцинація допустимої саме у цій країні вакциною.

Крім цього, є ще варіанти, куди можна поїхати за кордон практично без будь-яких карантинних обмежень. До таких належать, наприклад, Домінікана, але відпочинок там не бюджетний. У Мексиці на кордоні можуть не запитати про вакцинацію та ПЛР-тест, а можуть і запитати — це як пощастить. Також українців завжди готові прийняти у Чорногорії та Албанії.

Плануй свою подорож і не забувай вчасно оформити поліс подорожуючих за кордон!

Читай також:

 1. Аптечка на морі: які медикаменти потрібно взяти із собою у відпустку

 2. Що варто застрахувати, якщо ти подорожуєш Україною

 3. Чи обов'язкова страховка для виїзду за кордон