Телемедицина в Україні та світі: поточні можливості та перспективи розвитку

Телемедицина в Україні та світі: поточні можливості та перспективи розвитку

Телемедицина – це не просто онлайн консультації лікарів, але і дистанційний обмін інформацією з метою діагностики захворювань застрахованих, проведення терапії та профілактики. Для отримання консультацій лікарів онлайн використовуються сучасні технології, серед яких мобільна техніка, персональні комп'ютери, відеокамери, а також зручні для клієнта канали комунікації: Skype, Viber, Telegram.

Переваги телемедицини для пацієнтів

Завдяки телемедицині консультації найкращих лікарів, включаючи вузькопрофільних фахівців, стають доступними в найвіддаленіших населених пунктах і навіть за їх межами. Наприклад, можна отримати планову терапевтичну допомогу свого лікаря, знаходячись на пляжі чи у закордонному відрядженні. Головне, щоб в наявності був смартфон із відповідним додатком, а також підключення до інтернету. Для пацієнтів цифрова охорона здоров’я відкриває цілком нові можливості, а серед безперечних переваг:

  • максимально оперативна медична допомога;
  • онлайн консультації лікарів найвищої кваліфікації;
  • проведення консиліумів з отриманням альтернативних думок;
  • мінімізація ризиків інфікування;
  • економія часу та грошей.

Відвідування лікувального закладу займає близько трьох годин. Приймальні години нерідко збігаються зі стандартним робочим графіком більшості компаній. Не дивно, що навіть при вираженому поганому самопочутті візит в клініку постійно відкладається, що може загрожувати ускладненнями хвороби. З телемедициною послуги  стають доступні для пацієнта у зручний для нього час та без територіальної прив’язки. Ніщо не перешкоджає звернутися по медичну консультацію уже при перших симптомах.

Як проводиться прийом лікаря онлайн

Поза лікарнею, у режимі реального часу, пацієнт отримує планову консультацію лікаря загальної практики або вузькопрофільного фахівця. Під час такої консультації відбувається безпосереднє спілкування із лікарем під час якого клієнт може йому надати необхідний перелік документів для ознайомлення. Метод потребує лише наявності смартфона.

Дистанційну консультацію лікаря можна також отримати у відкладеному режимі. Метод передбачає  пересилку медичної документації на електронну поштову скриньку. Заключення також надсилається пацієнту на електронну пошту. Відкладений режим не потребує будь-якої  спеціалізованої апаратури.

Наскільки повними будуть онлайн відповіді лікарів

На основі отриманої інформації відбувається  визначення діагнозу, призначення ліків та  процедур, надаються все необхідні рекомендації. Актуальною проблемою сьогодні є постановка діагнозу COVID-19. Чи можна отримати кваліфіковане заключення дистанційно, не відвідуючи лікарню і не піддаючи себе підвищеному ризику інфікування?

Висока температура, сухий кашель та інші симптоми коронавірусної інфекції характерні і для багатьох інших захворювань. Диференціація викликає складнощі навіть в умовах клініки, тому потрібне проведення лабораторного тесту. Водночас інфекціоніст здатен встановити, чи є стан здоров’я хворого небезпечним, чи потребується термінова госпіталізація. Не виходячи із дому та не контактуючи з потенційно інфікованими людьми, можна отримати вичерпну інформацію щодо своїх подальших дій. Але, у випадку якщо за результатами онлайн консультації виникне необхідність в очному обстеженні хворого, лікар порекомендує все ж записатися на консультацію до медичного центру для огляду пацієнта.

Страхування та телемедицина: світова практика

Страхові компанії в США та Західній Європі протягом декількох років пропонують своїм клієнтам медичні поліси з можливістю телемедичних консультацій. З 2017 року аналогічні послуги доступні і українцям. Dobrodoc стала однією із перших мобільних клінік, які співпрацюють з великими страховими компаніями, включаючи компанію «Альфа Страхування». Для отримання послуг потрібно укласти договір добровільного медичного страхування (ДМС), куди буде входити дана послуга, а також завантажити необхідний додаток.

Всі лікарі, які надають консультацію через дану платформу, проходять верифікацію, яка підтверджує їх кваліфікацію. Доступна допомога терапевтів, педіатрів, кардіологів, неврологів, гінекологів та багатьох інших спеціалістів. Вся звітність та призначення, оформлені в електронному вигляді, доступні для пацієнта в особистому кабінеті.

Залежно від умов договору ДМС, застрахованим надаються послуги телемедицини, додатково до стандартного набору послуг. Скористатись телемедициною можуть як фізичні особи, так і корпоративні клієнти, яким пропонуються економічні доцільні рішення.

Тенденції розвитку телемедицини

Згідно зі статистичними даними, у 2018 році онлайн послугами лікарів у світі скористались 7 мільйонів людей. Пандемія коронавірусної інфекції дала потужний поштовх для розвитку телемедицини та пов’язаних із нею технологій. Мільярдні суми інвестуються у розробку апаратних засобів та спеціалізованого софта. На території США та західноєвропейських країн встановлюються медичні бокси, які оснащені термометрами, пульсоксиметрами, ЕКГ, тонометрами, офтальмоскопами, отоскопами, дерматоскопами, обладнанням для проведення аналізів. Український ринок медичних послуг наслідує світові тенденції. Вже зараз всім охочим доступні близько 10 спеціалізованих додатків для iOS та Android і їх кількість буде тільки рости.